EN TILL EN - TEMADAGAR: RASISM
 
                  Senast uppdaterad: 7 november 2010
  Information in english   Information en français    Información en español    Auskunft auf Deutsch
    
    
 
       
 
   Matsedel
EN TILL EN - Temadagar: Rasism
En till en Engelska Kinesiska Franska Spanska Svenska Tyska Geografi Historia
Religion Samhällskunskap Biologi Fysik Kemi Matematik Teknik Bild Idrott
HKK Kör Musik Textilslöjd Trä & metallsiöld     Temadagar Rasism

MOT RASISM OCH INVANDRAR-FIENTLIGHET


ARBETA MOT RASISM

Uppgift: informera och engagera elever och föräldrar i frågor om rasism och invandrarfientlighet med åtföljande frågestund.
Föreläsare från organisationen ”Expo”. Föreläsningen heter ”Våga-ifrågasätta”. Rasism, demokrati, kriminalitet och svenskhet, diskuteras under dagen/kvällen. Alla dessa frågor är viktiga för våra ungdomar. Det är också betydelsefullt att föräldrarna får information om alla fördomar som breder ut sig i dagens svenska samhälle.

Expo Skola: http://skola.expo.se/
Demokratist tidskriftt
http://expo.se/
Nej till rasism http://www.svenskakyrkan.se/default.aspx?id=638711
Dokument: Striderna i Nationaldemokraterna http://expo.se/2010/48_3467.html
Norrland mot rasism http://norrlandmotrasism.wordpress.com/
Centrum mot rasisim http://www.centrummotrasism.nu/
Facebook, Ungdom mor rasism http://www.facebook.com/pages/Ungdom-Mot-Rasism/80470335495
Invandring i olika svensk kommuner http://www.migrationsinfo.se/

 

Ifrågasätt argumenten

Klicka här

 



AFRIKADAGEN:
"Ett exempel på hur man kan jobba för internationell solidaritet, globalt perspektiv och mot rasism"

Dagen kan läggas upp som ett endagstema eller också vara avslut på ett längre internationellt tema i SO om Afrika, Sydasien, Latinamerika eller global försörjning eller fattigdomsproblematiken eller kolonialismen och dess följdverkningar. Infallsvinklarna kan vara givande att pröva och ge upphov till många diskussioner beroende på lärarens specialkunskaper och klassens intressen. Men detta beskriver ett endagsupplägg.

På våren i år 9 började vi på mentorstid att skissa på en ”rättvisedag” som sedan landade i en ”Afrikadag” en form som visade sig lätt att genomföra och medförde uppskattning, så att vi även kom att genomföra den i våra två följande 9:or.
 Grovt kan dagen beskrivas som följer:
Eleverna är förberedda så, att de skall vara oömt klädda, och att de ska få lotta sin identitet när de kommer till skolan. Lärare har förberett ”pass” som beskriver en identitet med samhällsklass, ålder och kön. Identiteterna skall i görligaste mån överensstämma klassmässigt med  befolkningen i det land man valt att studera, i vårt fall Mocambique. Den stora gruppen, drygt 60%utgjordes av de fattiga, 30% medelklass med yrken och 10 % är överklass.

Tillsammans ser alla filmen Komedia Infantil efter Henning Mankells roman, filmad av Solveig Nordström. Det är en normallång spelfilm (90 min)som skolan har fått från Röda Korset/Rädda Barnen och som är tillåten för skolor. Omskakande och spännande.

För resten av dagen gäller för de olika klasserna följande:
Grupp 3, de fattiga. Samling efter filmen för att söka jobb, om det finns något de kan få göra på ”arbetsförmedlingen”som att torka bokhyllor eller annat städjobb som inte ingår i städarnas områden. Man kan också ha beställt några insamlingsbössor från Röda Korset, eller någon aktuell insamling som nu i skrivande stund – Världens Barn. Skräpplockning och eventuella arbetsuppgifter i vaktmästeriet. Det kan finnas en film till från Zenit, som vi också har i skolan.
På lunchen får de fattiga bara äta soppa på buljong, hårt bröd utan smör och dryck är vatten.

Grupp 2, medelklassen. De blir omhändertagna av en lärare och får vara  i ett klassrum och söka fakta om Mocambique på datorer. Vattenbrist, brist på demokrati, hot om våld mellan olika grupper i samhället, ojämna ägandeförhållanden, läge under kolonialismen är exempel på inriktning liksom att skaffa sig en bild av dagsläget. Lunchen avnjutes i vanliga elevmatsalen och eleverna får äta maten för dagen utan inskränkningar.
Faktapresentation i aulan inför grupp 1 och 3 under tidig eftermiddag.

Grupp 1, överklassen. De förses med kameror och får gå omkring och dokumentera sina fattiga landsmän. Lunch avnjutes på någon av Mörby centrums lunchrestauranger, vanligen Taco bar. Medföljande lärare är handledare och betalar med klasskassan, om sådan finnes.
Fotografierna presenteras vid redovisningen i aulan.
Avslutande diskussion om hur de olika grupperna upplevt dagens orättvisor.

Förarbete: Boka aulan och se filmen i förväg. Göra iordning  varsin lott till arbetslagets elever i form av ett enkelt litet pass. Låna insamlingsbössor från Röda Korset eller annat lämpligt organ. Skaffa arbetstillfällen, några stycken till ”arbetsförmedlingen,”där de fattiga bara får vistas korta stunder. Informera maten och vaktmästeriet.



 

Elevröster:

Friberga är ett självklart val för att skolan har allt: bra lärare, glada elever, moderna datorer. På Friberga trivs man och har många kompisar. Olga Axell (9F1)

Ansvarig utgivare:
Gunnar Rydwik

Webbredaktör:
Darío O'Donnell


Om inte annat uttryckligen sägs, ägs copyright för alla fotografier av Fribergaskolan. Foton får inte reproduceras eller användas på annat sätt utan skolans tillstånd. © Fribergaskolan 2009

Copyright © 2010

d



 

"Fribergaskolan... utgör ett synnerligen gott exempel av allmänt intresse."   (Skolinspektionen, december 2009)