TEMA DANDERYD:
Syftet med uppgiften är att ni på egen hand skall kunna planera och genomföra två "studiebesök" i Danderyd och på lämpligt sätt redogöra för dessa.
Tid: Temadagarna är den tolfte och den trettonde april. Under dessa dagar är alla era vanliga lektioner inställda.
Genomförande: Under dessa två dagar skall ni hinna med att utöva en sport samt göra ett "kulturellt besök" i Danderyd. Varje besök beräknas ta en halvdag, företrädesvis en förmiddag. Under den andra halvan av dagen skall ni skriva och berätta om ert besök på en plansch. Försök att göra planscherna så bra som möjligt eftersom de kommer att visas upp för era föräldrar på "skolan skapar" den artonde maj.
Insamlande av material: Ta med papper och penna vid besöket så att ni kan anteckna redan på plats vad ni ser eller får reda på. Se också till att införskaffa material som broschyrer e t c. Intervjua gärna någon (det kan ibland krävas att ni har ringt och förvarnat om en sådan intervju). Använd också biblioteket och internet på skolan.
Elevplanering: Syftet med denna uppgift är att ni ska få tillfälle att öva er på egen planering. Därför måste måste en planering med dessa uppgifter lämnas in till oss lärare:
• schema för de två dagarna (när, var, hur)
• gruppmedlemmar
• preliminära tider
• lunch (i skolan och i så fall när?)
Plansch: När det gäller utförandet av planschen kommer ni att lämnas ganska fria händer, men det är några uppgifter som absolut bör vara med. Dessa är:
1) adress
2) kostnad (studerande, pensionär, medlem e t c)
3) öppettider/besökstid
4) hur man kan ta sig dit (kommunikation)
5) redogörelse av själva besöket
I övrigt lämnas ni ganska fria händer- men här är några förslag om ni kör fast:
• finns det något skäl till varför byggnaden är placerad just där?
• byggnadens historia?
• deltar Danderyd på elitnivå i den sporten- och hur går det då för dem?
• vilka människor brukar gå dit?
|