d
d
  REKTORN HAR ORDET
 
                  Senast uppdaterad: 14 mars 2010
  Information in english   Information en français    Información en español    Auskunft auf Deutsch
    
    
 
       
 

Rektorn har ordet:
Vår rektor Gunnar Rydwik

 

 

Gunnar Rydwik kommer från Järfälla kommun. Gunnar har 22 års erfarenhet i skolans värld, både som lärare och skolledare. Har erfarenhet av undervisning, pedagogiskt utvecklingsarbete, elevkontakter, elevvård, föräldrakontakter, skolutveckling, ekonomi, internationella kontakter, m.m. Gunnar har varit aktiv fotbollsspelare och tränare. Rektorn Gunnar, började hos oss måndag den 23 februari 2009.
Rektor Gunnar presenterar sig
Det känns oerhört roligt och stimulerande att få tillträda som rektor på Fribergaskolan. Jag känner mig varmt välkommen och ser fram emot att nu snabbt komma in i verksamheten och lära känna skolan. Under första veckan är min ambition att gå runt och hälsa på alla klasser och redan på måndag kväll den 2/3 träffar jag Föräldraföreningens styrelse.

Jag har fått en bra överlämning och en god bild av Fribergaskolan genom Sten Jacobsson som under detta läsår varit tillförordnad rektor och som har gjort ett mycket fint arbete tillsammans med personalen.

Fribergaskolan är en mycket väl fungerande skola med hög kvalitet i verksamheten. Tillsammans med er elever, föräldrar och personal vill jag arbeta för att bibehålla allt det goda som utmärker Friberga och samtidigt se vad vi tillsammans kan utveckla och förbättra.

Vår rektor Gunnar Rydwik har ordet 091109

Kära Fribergare:

Terminen går fort, våra elever och lärare har ett välförtjänat höstlov bakom sig och några intensiva skolveckor framför sig. När vi nu går in i den mörkaste tiden på året, med allt kortare dagar känns det roligt att det händer saker på Fribergaskolan som lyser upp tillvaron.

Från Cirkus till Lucia
Under den här veckan kommer Cirkus Cirkör till Fribergaskolan. Cirkusartisterna kommer att vara hos oss hela veckan och träffa alla våra klasser i ca 1,5 timme. Eleverna kommer att få träna sin koncentration, koordination och sitt balanssinne. De får tillfälle att prova på och lära sig spännande cirkuskonster. Jag vet av egen erfarenhet att det brukar vara väldigt uppskattat. Det är genom en ansökan från våra idrottslärare om kulturbidrag från Skapande Skola, som vi har fått möjlighet att bjuda in Cirkus Cirkör till Fribergaskolan.

På torsdag den 12 november arrangerar våra nior en traditionsenlig fest för våra sjuor. Det blir med all säkerhet en trevlig kväll med lekar, något gott att äta och disco. Festen går av stapeln på Fribergagården och förutom skolans personal kommer ett flertal föräldrar finnas med under kvällen.

Fredagen den 13 november åker drygt trettio elever i åk 9 tillsammans med lärare till Spanien för det årliga utbytet. Våra elever bor hos sina värdfamiljer och kommer att under vistelsen i Spanien få vara med om många spännande och givande upplevelser. Titta gärna på vår hemsida där utbytet så småningom kommer att dokumenteras med bild och text.

Om en månad är det Lucia och då kommer ett mäktigt luciatåg med elever från åk 9 lysa upp decembermörkret för hela skolan den 11 december. På torsdagskvällen den 10 december är som vanligt åk 9 föräldrar välkomna till aulan för att se föreställningen.

Vårt värdegrundsarbete
Skolinspektionen gör under hösten en fördjupad inspektion på femtio skolor över hela landet för att sätta fokus på hur skolorna arbetar med det förebyggande arbetet mot kränkande handlingar och framtagandet av likabehandlingsplaner. Inspektionerna är en följd av en ny lagstiftning från och med den 1 januari 2009. Fribergaskolan blev en av de utvalda skolorna och alldeles innan höstlovet hade vi besök av skolinspektionen.

Direkt efter skolinspektionsbesöket fick vi en muntlig återkoppling på vårt arbete. Återkopplingen var positiv och vi ser med spänning fram emot den skriftliga rapporten som är beräknad att komma i december.

Vi jobbar ständigt med att förebygga kränkande handlingar och försöker genom en rad olika aktiviteter främja ett bra klimat och en god studiemiljö för våra elever. Här är några exempel:

  • Vi har elever som är kompisstödjare och personal som är särskilda stödpersoner i AMOR-gruppen (AntiMObbningsRådet, skolans trygghetsteam).

  • Skolan har många traditioner och ett flertal skol-, arbetslags- och klassaktiviteter genomförs under året för att skapa sammanhållning och gemenskap. Här är
    t ex våra skolkörer mycket viktiga.

  • Våra arbetslag arbetar i mentorsgrupperna med emotionell- och social kompetens (EQ) i form av bl. a. samtal och värderingsövningar. Den senaste tiden har på förekommen anledning dessa samtal i många grupper handlat om rökning, cigarettförsäljning och att kunna stå emot ett grupptryck.

  • Vi har en likabehandlingsplan som blev färdig i mitten av oktober och som finns på skolans hemsida. Den önskar jag att alla läser och tar del av.

Det viktigaste är vårt dagliga förhållningssätt och alla vuxnas uppmärksamhet, agerande och stöttande av våra elever. Den stora utmaningen för oss är att tidigt kunna kartlägga händelser och vara uppmärksamma på de förändringar som sker på skolan för att kunna möta dem på bästa sätt. Vi får aldrig slå oss till ro utan ständigt arbeta med att skapa en trygg skola och en bra arbetsmiljö för våra elever.

Ombyggnationen
Den förstudie som gjordes under våren har nu under hösten gått in i nästa fas - programprojektering. Just nu arbetar projektledare och arkitekter hårt med att ta fram olika idéer/förslag på hur ombyggnation och lösningar ska kunna se ut. Vi på skolan är mycket delaktiga i denna process. Det finns ännu inga färdiga förslag som projektledaren kan lägga fram till kommunens politiska styrelser.

Det här var i korthet lite information om aktuella händelser. Välkomna att hälsa på i skolan. Varje dag är en möjlig besöksdag. Hör gärna av er till arbetslaget så att besöket blir så meningsfullt som möjligt. Kommer ni kring lunchtid bjuder vi er gärna på lunch i skolmatsalen.

 

Väl mött!
Med vänlig hälsning

Gunnar Rydwik

Rektor Gunnar hälsar alla välkomna till ett nytt läsår 2009-2010
(090826)

Nu har uppropet inför ett nytt läsår precis ägt rum och alla har åter träffats efter en förhoppningsvis skön och avkopplande sommarledighet. Det har på skolan varit många glada återseenden. För mig känns skolstarten extra rolig i och med det att det är min första läsårsstart på Fribergaskolan.

Jag vill speciellt hälsa alla nya sjuor varmt välkomna!

Ni kommer till en skola med mottot ”Förnyelse och tradition – Vi rustar dig för framtiden”.

Efter mina första månader på skolan upplever jag att det är något som alla på skolan verkligen försöker leva upp till. Skolan sjuder av liv! Det finns ett nytänkande i hur t.ex. undervisning, målbeskrivningar, betygskriterier, värdegrundsarbete och många andra viktiga saker kan förbättras. Samtidigt är många aktiviteter återkommande, aktiviteter som har blivit fina traditioner. Traditioner hålls vid liv genom ett stort engagemang från personal, skolkörer, elevråd, Fribergaskolans Föräldraförening m fl.

Fribergaskolans elever når år efter år fantastiskt fina studieresultat. Viktiga förklaringar till detta är att vi har fina elever med en hög ambitionsnivå och en härlig inställning, intresserade och stöttande föräldrar och inte minst engagerad och kompetent personal.

En viktig framgångsfaktor är också ”Fribergaandan” där hänsyn, gott uppförande och ömsesidig respekt präglar umgängestonen. Fribergaskolan är verkligen en skola att vara stolt över.

Nu blickar vi framåt. Det som ligger närmast är att Fribergaskolan är i behov av upprustning och renovering i form av bl. a. ett nytt skolmåltidskök, en ännu bättre matsal och en permanent lösning för skolbiblioteket. En förstudie angående detta är gjord under våren.

Nu följer vi med stor spänning hur besluten i kommunens politiska nämnder och styrelser kommer att se ut. Jag återkommer om detta och andra viktiga händelser på Fribergaskolan i mina brev under hösten.

Med vänlig hälsning
Gunnar Rydwik
Rektor
090826

 
Före detta rektorer Gunnar Ericsson
Rektor Gunnar Ericsson
(1964-1979)
Jan Carell
Rektor Jan Carell
(1979-1990)
Ann Sjöberg
Rektor Ann Sjöberg
(1994-2003)
Maria Ljungkvist
Maria Ljungkvist
(2003-2008)
Rektor Sten Jacobsson
Sten Jacobsson
(2008-2009)
 
 

Elevröster:

Friberga är en mycket bra skola. Det är bra lärare som bryr sig om eleverna och stora klassrum. Vi får bra mat och det finns alltid vegetarisk alternativ. Friberga har många moderna datorer och vi kan spela instrument på musiken. Karin Larsson (8F2)

Ansvarig utgivare:
Gunnar Rydwik

Webbredaktör:
Darío O'Donnell



Om inte annat uttryckligen sägs, ägs copyright för alla fotografier av Fribergaskolan. Foton får inte reproduceras eller användas på annat sätt utan skolans tillstånd. © Fribergaskolan 2009

Copyright © 2010

d